fbpx

PORA POGADAĆ

Scroll this

Znajdujesz się na tej stronie, bo właśnie jakaś ważna część Twojej powieści dobiegła końca.

Może napisałeś/aś te wymowne „Koniec” albo skończyłeś/aś ważny rozdział? A może po prostu utknąłeś/utknęłaś w martwym punkcie swojej powieści?

Niezależnie od odpowiedzi, stwierdziłeś/aś, że warto się spotkać i porozmawiać i ja całkowicie się z tym zgadzam. Nic nie robi manuskryptowi lepiej niż spojrzenie okiem innego pisarza. I to takiego, który nie jedną powieść widział.

Przede wszystkim, Gratulacje!

Podjąłeś/Podjęłaś się najtrudniejszego wyzwania, przed którym staje pisarz. Stwierdziłeś/aś, że pora wyciągnąć tekst z szuflady, podziękować znajomym za wspierające słowa i usłyszeć to, co może okazać się boleśnie prawdziwe.

Nie przejmuj się. Nie było jeszcze pisarza, który na Twoim miejscu nie obgryzał paznokci.

Każdy pisarz, z którym pracowałam, nawet ci najlepsi, analizy trochę się boi. Ale również każdy z tych pisarzy na analizie zyskał niezwykle dużo.

PROBLEMY, Z KTÓRYMI PORADZILI SOBIE MOI PISARZE PO ANALIZIE POWIEŚCI

 • BOHATEROWIE, KTÓRZY DOTYCHCZAS BYLI PŁYTCY I PASYWNI ZACZĘLI MÓWIĆ PRAWDZIWYM I PRZEKONUJĄCYM GŁOSEM
 • SKOŃCZYŁO SIĘ „KARMIENIE CZYTELNIKA” I PODAWANIE WSZYSTKIEGO NA TALERZU. OTWORZYŁA SIĘ PRZESTRZEŃ, W KTÓREJ CZYTELNIK ZACZĄŁ SAM PRZEŻYWAĆ POWIEŚĆ
 • FABUŁA, NUDNA I CHAOTYCZNA STAŁA SIĘ INTRYGUJĄCA I WAŻNA
 • POJAWIŁY SIĘ NOWE MOŻLIWOŚCI FABULARNE – KAŻDY SZCZEGÓŁ ZACZĄŁ MIEĆ ZNACZENIE
 • DIALOGI, OPISY I INNE ZMORY ZOSTAŁY OSWOJONE
 • AUTORZY ZACZĘLI ODKRYWAĆ, CZYM JEST ICH WŁASNA HISTORIA I ICH WŁASNY GŁOS
 • AUTORZY, KTÓRZY DOTYCHCZAS PISAĆ SIĘ BALI ZACZĘLI DO PISANIA PODCHODZIĆ Z ODWAGĄ I PEWNOŚCIĄ SIEBIE
 • NATCHNIENIE NIE BYŁO JUŻ KONIECZNE, ŻEBY SKOŃCZYĆ SCENĘ. ROLĘ PRZEJĘŁO ŚWIADOME PISANIE
 • ZNALEŹLIŚMY SPOSOBY NA POCZUCIE OSAMOTNIENIA, CZY-TO-MA-SENS, CZY-JA-TO-KIEDYKOLWIEK-SKOŃCZĘ, A-CO-JEŚLI-NIKT-MNIE-NIGDY-NIE-WYDA…
 • BLOKADA PISARSKA ODESZŁA W NIEPAMIĘĆ
 • i wiele, wiele innych

Brzmi znajomo? Powiem Ci więc, na czym będzie polegała nasza rozmowa.

Najpierw poproszę Cię o wypełnienie formularza, który pozwoli mi dowiedzieć się więcej o Twojej powieści. Zapytam Cię, o czym jest Twoja książka, jak długo nad nią pracujesz, i jakie masz z nią plany. Może jest to tekst na konkurs? A może prezent dla kogoś bliskiego? Zapytam Cię też, czy szukasz pomocy w przygotowaniu książki pod wydawnictwo. Nie martw się, nie musisz wiedzieć wszystkiego, a jeśli jest coś, o czym powinnam wiedzieć, w formularzu znajdziesz miejsce na Twoje pytanie.

Kiedy dostanę Twój formularz, skontaktuję się z Tobą. Cena analizy zależy od wielkości Twojego manuskryptu.

CO ODE MNIE DOSTANIESZ?

 • Dwukrotnie przeczytam Twój manuskrypt – po raz pierwszy okiem czytelnika, i po raz drugi okiem redaktora. Znajdę wszystkie miejsca, gdzie powieść kuleje, napięcie gaśnie lub bez powodu wzrasta, bohaterowie zachowują się nierealistycznie, a dialogi sztywnieją.
 • W Twoim fragmencie zostawię szczegółowe komentarze dotyczące poszczególnych fragmentów, które są wyjątkowe dobre i tych, którym trzeba się przyjrzeć. Dam Ci konkretne rozwiązania problemów, z jakimi się zmagasz. Bohater nie pasuje do powieści? Mówi dziwnym głosem? Opis wlecze się przez trzy strony i brakuje mu skupienia? Mam na to sposoby.
 • Napiszę Ci 10-stronnicową analizę Twojej powieści, która pomoże Ci rozpocząć proces redakcji. W tej analizie odniosę się do wszystkich rzeczy, które robisz świetnie (może się okazać, że masz coś, o czym nawet nie wiesz!) oraz tych, które wymagają pracy. Zaproponuję Plan Powieści. Może nawet zabijemy jakiegoś bohatera…
 • Stworzę Trzy Ćwiczenia specjalnie dla Ciebie – te ćwiczenia pomogą Ci rozwiązać najtrudniejsze problemy z pisaniem, z jakimi się zmagasz. I oczywiście, kiedy je zrobisz – od razu się mi pochwal.
 • W końcu – spotkanie z Powieściologiem. Po tym, jak zapoznasz się z moją analizą i szczegółowymi komentarzami, spotkamy się na skypie lub innym wirtualnym świecie, by porozmawiać o tym, co z Twoją powieścią możemy robić dalej. Nasza rozmowa potrwa godzinę. Wyślij mi wcześniej wszystkie pytania, jakie masz, a wtedy będzie wyjątkowo owocna!

Słowami Pisarzy:

Przykładowy cennik:

Małe fragmenty, opowiadania, pojedyńcze rozdziały do 20 stron tekstu (czcionka 11 pkt, 1.5 interlinia) wynosi 400zł.

Każde kolejne 10 stron to 150zł.

Powieści powyżej 200 stron wyceniam indywidualnie.