Co Czyni Pisarza…Pisarzem?

Scroll this

Co czyni pisarza…pisarzem? Czy pisarzem zostaje sie w momencie publikacji swojej pierwszej ksiazki, czy moze w momencie, w którym po raz pierwszy rodzi się na nią pomysł?

Dzisiaj postanowilam podejsc do mojego gdybania z bardziej praktycznej strony i zasięgnąć porady wsród największych pisarzy tego wieku.
Mam nadzieję, że nazwiska, które zaraz wymienię coś dla Ciebie znaczą, to obiecuję, że nadrobienie zaległości będzie bardzo wynagradzające.

Przegladając internet natknęłam się na cytaty, które na nowo obudza w Tobie pisarską pasję.

Donna Tartt, “Tajemnicza Historia”:
„Kiedy zaczynasz pisać po raz pierwszy, kuszącym jest, by każdą glówną postać tworzyć na wzór Toma Hanksa. Osobiście napisałam setki historii, których głównym bohaterem był Tom Hanks, ponieważ myslałam, że to uczyni je “prawdziwymi”, “autentycznymi”, lub coś w tym stylu. Ale to nieprawda. W prawdziwym życiu, większość ludzi nie jest Tomem Hanksem. Są innymi ludzmi, oprócz jednego czlowieka, który rzeczywiście jest Tomem Hanksem. Bądź szczery w swoim pisaniu i ogranicz sie do jednego Toma Hanksa na tekst.”

 

Haruki Murakami, “Norwegian Wood”:
“Za każdym razem, kiedy piszesz zadaj sobie pytanie: Czy ta scena mogłaby sie odbyć w balonie? Jeżeli odpowiedź brzmi “tak”, to znaczy, ze powinna.”

 

Karl Ove Knausgaard, “Moja Walka”:
“Pisz zawsze. Kiedy wchodzę do sklepu, piszę. Kiedy przygotowuję obiad, piszę. Nawet w tym momencie piszę. Piszę opowiadanie o najmniejszej muszli w morzu, która nazywa sie Peter i jest okropnie niemila.”

 

Zadie Smith, “Biale Zeby”:
“Kiedy przedstawiasz czytelnikowi postaę, nie musisz pisaę, ze jest w spodniach. Wiekszosc czytelników to zaloży, chyba ze napisaleś, ze jest inaczej.”

 

Wszystkie te porady brzmiały dziwnie, kiedy czytałam je po raz pierwszy, jednak z czasem zaczęły nabierać coraz większego znaczenia. Pisanie to proces, który odbywa sie wszędzie i zawsze, a narzędzia, których używamy nie ograniczają się do kartki papieru i pióra. Pisanie jest odzwierciedlaniem codziennych sytuacji w niecodzienny sposób. Pisanie jest podejmowaniem ostatecznych wyborów i pozostawianiem otwartych drzwi za kazdym razem, kiedy wchodzimy na nowa droge. Pisanie jest zadawaniem pytań, na które nigdy nie znajdziemy odpowiedzi.

A czym jest dla Ciebie pisanie? Co myslisz o powyższych radach? Jakie inne rady pomogły Ci zrozumieć lepiej, na czym polega proces pisania?

Komentarze

Komentarze