Kim jest Powieściologia?

Scroll this

Nie postanowiłam zostać pisarką. Po prostu nigdy nie przestałam mówić, że ną jestem.

Nazywam się Kasia Szyszko i żyję słowami. Moja historia zaczyna się od banalnego “piszę od kiedy pamiętam”, ale nawet banalne początki bywają zwiastunem podróży życia.

Moje dzieciństwo to szukanie własnego głosu w głosach innych autorów.

Kopiowanie stylów i treści książek i filmów, jakie kochałam. Dziwna, czasem euforyczna pewność siebie: że będę autorką, że będę wydana, że będę sławna. Dwa z moich opowiadań zostały opublikowane w magazynie literackim “Kartki”.

Wielka miłość: do języka angielskiego i decyzja o wyjeździe na studia do Anglii. Nie-decyzja o tym, że będę pisać po angielsku. Po prostu tak czułam, tak musiało być. Język, który był nie-mój, nagle stał się językiem, w którym potrafiłam wyrazić wszystko, co chciałam powiedzieć.

Wiedziałam, że będzie ciężko, ale sama wiedza nie wystarczyła, by tę ciężkość zwyciężyć. Lata niepisania. Chodzenie dookoła pomysłów, dotykanie ich piórem, porzucanie. Decyzja o tym, że pisanie to jednak nie to, że są inne rzeczy. Może film?

Kręcenie filmów. Na podstawie opowiadań napisanych dawno temu. Pisanie. O filmach.

Zawsze prawie.

Gdzieś w środku moje Ja musiało czekać na okazję. Na znak. Na moment, kiedy przypadki zbiegają się w logiczną historię.

Książka, którą dostałam na urodziny nie była nawet najnowszą książką mojej ulubionej pisarki, Scarlett Thomas, ale dopiero teraz w notce biograficznej umieszczono informacje, że wykłada Kreatywne Pisanie na uniwersytecie Kent w Canterbury. Nie miałam nic do stracenia (chociaż nawet, gdybym miała, to poświęciłabym to bez mrugnięcia okiem), więc zanim zdążyłam dowiedzieć się, czym jest Kreatywne Pisanie, już byłam na uniwersytecie w mieście, o którym do tej pory słyszałam dwukrotnie.

Dwa lata temu ukończyłam studia magisterskie na kierunku Kreatywne Pisanie na uniwersytecie Kent w Canterbury. Pół roku później zaczęłam doktorat na tym samym wydziale. Moją promotorką jest Scarlett. Moje opowiadania zostały opublikowane w antologiach Kent Vol. 1 i 2.

Obecnie wykładam Kreatywne Pisanie na uniwersytecie Kent w Canterbury i pracuję nad swoją pierwszą powieścią.

No, niezupełnie pierwszą, bo tak jak już mówiłam “piszę od kiedy pamiętam”.

Czym jest Powieściologia?

Studiując Kreatywne Pisanie zrozumiałam, że sam talent i kawa nie wystarczą do napisania powieści. To ciągła konwersacja na wszystkie tematy związane z pisaniem, możliwość dzielenia się swoimi słowami z innymi, oraz krytyka, która pomaga znaleźć najlepszy sposób na opowiedzenie historii sprawia, sprawiły, że piszę. Ciągle. Niezależnie od nastroju, nie zważając na płochliwą wenę i strach. Strach, który nie znika niezależnie, jak daleko w pisaniu dojdziemy.

Powieściologia to wsparcie, jakie chcę dać pisarzom takim jak ja, którzy chcą oddać hołd sztuce, jaką jest układanie słów w mapy nieznanych światów i wielkich przygód.

Na mojej stronie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, żeby stworzyć swój mały zestaw pisarza. Narzędzia, o których tutaj mówię zwiększą nie tylko Twój warsztat, ale przede wszystkim świadomość pisania.

Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną o pisaniu, napisz mi maila, żeby umówić się na prywatne konsultacje, wysłać mi swój tekst, lub po prostu powiedzieć “cześć”.

www.powiesciologia.pl

powiesciologia@gmail.com