WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA: CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Scroll this

ROZWIJANIE WARSZTATU jest nieodłączną częścią życia pisarza. O ile w języku polskim nie mamy słowa, które tak sprawnie opisywałoby ten proces jak angielskie „workshop”, to każdy pisarz, który dzielił się swoim tekstem z innym pisarzem wie, że nie ma nic, co działa lepiej. Możesz przeczytać tysiące poradników o pisaniu i napisać dwa tysiące stron najróżnorodniejszych opowieści – ale to dopiero, kiedy staniesz twarzą w twarz z prawdziwą, literacką analizą będziesz wiedzieć, czy Twoja powieść idzie we właściwym kierunku.

Ani babcia, ani partner, ani najwspanialsza pani z polskiego nie zrozumie Cię jak inny pisarz. O ile czytelnik Twoim tekstem może się zachwycić, to nie dowiesz się od niego, jak to, co zachwyca zostało osiągnięte. Nie dowiesz się też, jak naprawić te części, które kuleją. I co zrobić, żeby tekst z rąk babcinych trafił na półki księgarni…

Jednocześnie nie ma nic straszniejszego niż WORKSHOP. Twoja powieść jest dla Ciebie najważniejsza na świecie i chcesz, aby cały świat ją pokochał. Boisz się, że uwagi, jakie dostaniesz okażą się…negatywne. Boisz się, że może powinieneś/powinnaś porzucić ten projekt całkowicie.

Ale dobrze poprowadzony WORKSHOP to też najbardziej ekscytujące i budujące doświadczenie. Dzięki uwagom innym pisarzy będziesz mógł/mogła napisać piękną, poruszającą i ważną historię. Dowiesz się dokładnie, nad czym musisz popracować, a co w Twoim pisaniu wyróżnia Cię od innych. Ale przede wszystkim odkryjesz, jak pisać świadomie. Będziesz wiedzieć, jak napisać przekonujący dialog; ile opisów to za dużo; i jak budować napięcie. Poznasz wielu pisarzy i każdy na Twój tekst spojrzy przez pryzmat swojego doświadczenia i umiejętności. Zapomnij o uwagach typu „fajne, podoba mi się”. Powiedz cześć konkretnym, konstruktywnym i szczegółowym komentarzom.

Każdy WORKSHOP ma dwa główne cele:

  1. Pozwolić Ci stać się lepszym pisarzem: Dostaniesz konstruktywne uwagi od grupy pisarzy – słowo po słowie, linijka po linijce. Dobry WORKSHOP skupi się też na większych pytaniach: problemach związanych z fabułą; tworzeniu postaci; wymogach gatunku; rozwoju stylu; oraz relacji z czytelnikami. Pisarz będzie mógł poznać swoje mocne i słabsze strony, i odkryje, jak nad nimi pracować i wykorzystać je w swoim pisaniu.
  2. Pozwoli Ci stać się lepszym czytelnikiem: Grupa pisarzy to duża ilość indywidualnych głosów. Na moich warsztatach zależy mi, żeby stworzyć przestrzeń dla każdego z nich, dlatego ograniczam salę do 15 osób. Dobrzy pisarze to również świetni czytelnicy, a dawanie komentarzy jest często tak samo pomocne, jak ich dostawanie. Proces świadomego czytania wyczula Cię na poszczególne elementy tekstu i przygotowuje do lepszej redakcji. Kiedy zaczniesz zauważać, co działa i nie działa w tekstach innych pisarzy, będziesz mógł/mogła sprawnie wychwycić te same rzeczy u siebie.

Jak wygląda WORKSHOP?

O ile na Warsztatach Kreatywnego Pisania Powieściologii, będziemy robić ćwiczenia na samych zajęciach, to część warsztatowa odniesie się do tekstów, które wyślemy sobie wcześniej. To pozwoli nam poświęcić im więcej uwagi oraz skupić się na poszczególnych elementach pisania.

  1. Tydzień przed Warsztatami poproszę Cię, abyś wysłał/a fragment tekstu innym pisarzom, których poznasz na warsztatach. Jeśli nie pracujesz nad niczym konkretnym, dostaniesz ode mnie temat/ćwiczenie. Im wcześniej dasz mi znać, tym szybciej wyślę Ci moją sugestię.
  2. Każy z pisarzy biorący udział w WORKSHOPIE będzie musiał przeczytać teksty wysłane przez innych pisarzy. Wraz z tymi tekstami, wyślę Ci konkretne pytania, na które chciałabym, żebyś spróbował/a odpowiedzieć. Pytania będą dotyczyć poszczególnych elementów tekstu. Czy wiesz, o czym jest dany tekst? Czy czujesz się zagubiony? Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie bohaterów? Jakie pytania prowokuje dany fragment? – To przykładowe pytania, które będziesz chciał/a rozważyć przygotowując swoje komentarze.
  3. Podczas WORKSHOPU każdy pisarz dostanie określoną ilość czasu na omówienie jego tekstu. Pisarze tekst oceniający, podzielą się z nim/nią swoimi komentarzami. Wskażą mocne i słabsze cechy autora. Ja również wypowiem się na temat tekstu. Pomogę również rozwiązać te problemy, które tekst „bolą” oraz zasugeruję ćwiczenia na poprawę warsztatu.
  4. Pisarz będzie mógł zadać pytania. Może okazać się, że masz jakieś pomysły na daną historię, ale nie wiesz, czy „mają one sens”. A może boisz się, że Twój styl nie jest konsystentny? Będziesz mógł o wszystko zapytać innych pisarzy uczestniczących w WORKSHOPIE.

Nie bój się!

Prowadzę WORKSHOPY od kilku lat i miałam w swoich grupach osoby, które nigdy nic nie pisały, oraz takie, które już wydały swoje powieści. Każdy z nich wyszedł z WORKSHOPÓW natchniony, zmotywowany i nakręcony na pisanie! Jestem niesamowicie dumna, że mogę stworzyć bezpieczną, inspirującą i budującą przestrzeń dla każdego pisarza, nawet tego, który boi się najbardziej.

Zapraszam Cię serdecznie na moje Warsztaty Kreatywnego Pisania w SAMYM CENTRUM Warszawy. WORKSHOP, który opisałam powyżej będzie tylko jedną częścią tych Warsztatów. Oprócz tego czeka Cię mnóstwó ćwiczeń, mnóstwo informacji, i pełno pozytywnej energii!

KLIKNIJ TUTAJ ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ I KUPIĆ BILETY


Komentarze

Komentarze