Warsztaty Kreatywnego Pisania: Perfekcjonizm i Redakcja

Scroll this

Chcesz napisać powieść, ale na samą myśl o tym chowasz się pod łóżko? Nie wiesz, jak spojrzeć na swój tekst nie wpadając w panikę? Czy perfekcjonizm stoi na Twojej drodze do skończenia (lub nawet rozpoczęcia) swojej historii?

Na Warsztatach Kreatywnego Pisania Powieściologii: Perfekcjonizm i Redakcja pokażę Ci, jak znaleźć w sobie odwagę i motywację, aby skończyć swoją powieść.

Od kiedy pamiętam, chciałam pisać książki. Jednak przez większość życia nie udawało mi się wymęczyć więcej niż kilka rozdziałów zanim nie zaczynałam chorować na BLOKADĘ PISARSKĄ. Zazwyczaj niezależnie od tego, jak mocno walczyłam z nią walczyłam, Blokada w końcu wygrywała. Wrzucałam kolejny pomysł do worka historii, które kiedyś skończę i czekałam na świeży powiew Muzy.

Znudzenie, strach i brak pomysłów traktowałam jako symptomy złej historii. „Skoro mi nie idzie, to znaczy, że po prostu nie jest mi to dane,” myślałam. Ale w pewnym momencie musiałam spojrzeć prawdzie w oczy: KAŻDA historia, jaką kiedykolwiek zaczynałam pisać w końcu prowokowała wszystkie te symptomy. Czy to znaczyło, że byłam złym pisarzem?

Kto wie – gdybym w samotności kontynuowała swoją pisarską podróż, może w końcu rzuciłabym to na dobre. Na szczęście, na swojej drodze spotkałam wielu innych autorów i wszyscy z nich przyznali, że cierpią na te same problemy. Okazało się jednak, że nie powstrzymują ich one przed pracą nad tekstem. Wręcz przeciwnie – zrozumienie tych symptomów sprawia, że ich teksty są dużo lepszy.

Zaczęłam przyglądać się mojemu perfekcjonizmowi. Nie miałam żadnych wątpliwości: to on był główną przyczyną, dla której nie mogłam niczego skończyć.

Ale samo zrozumienie moich procesów myślowych nie jest rozwiązaniem problemu Blokady Pisarskiej. Aby ją pokonać, musisz wyrobić w sobie zupełnie nowe nawyki. Musisz nauczyć się rozmawiać ze swoim wewnętrzym krytykiem w taki sposób, by dał Ci on konstruktywną pomoc w pisaniu powieści. Tak! Twój wewnętrzny krytyk nie jest Twoim wrogiem – jeśli nauczyć się z nim współpracować, okaże się być najlepszym przyjacielem.

Blokada Pisarska towarzyszy nie tylko procesowi pisania. Często spotykam pisarzy, którzy zaczynają panikować dopiero w procesie redakcji. O ile wylanie z siebie jakiejś ilość słów wydaje się nie sprawiać im problemu, to czytanie tych słów jest prawdziwym koszmarem. Często świetne pomysły nigdy nie wychodzą z szuflady, bo nie dostały drugiej szansy. Wiem, jak to jest…napisałam wiele opowiadań, których nigdy nie miałam okazji zredagować.

Na Warsztatach Kreatywnego Pisania Powieściologii: Perfekcjonizm i Redakcja pożegnasz się na zawsze z Blokadą Pisarską, nauczysz się rozmawiać ze swoim wewnętrznym krytykiem i z odwagą zmierzysz się ze swoim perfekcjonizmem. Pokażę Ci ćwiczenia, dzięki którym mimo strachu codziennie siadam do swojej powieści. Pokażę Ci sposoby, które pozwalają mi pisać, kiedy zupełnie nic nie przychodzi mi do głowy. I co najważniejsze: RAZEM spojrzymy na Twój tekst i damy mu tyle uwagi, ile potrzebuje, aby urosnąć w powieść.

Pod koniec Warsztatów:

 1. Będziesz wiedzieć, czym tak naprawdę jest Blokada Pisarska i jak ją pokonać
 2. Poznasz ćwiczenia, które przywrócą Ci miłość do pisania i odwagę, aby iść dalej
 3. Nauczysz się rozmawiać ze swoim wewnętrznym krytykiem
 4. Dowiesz się, co to redakcja i kiedy ją wykonać
 5. Dostaniesz narzędzia, dzięki którym pokochasz proces pisania i redakcji

Oprócz tego dostaniesz ode mnie szczegółową analizę swojego fragmentu oraz sugestie, jak rozwinąć swój pisarski warsztat!

Pisarze, którzy już teraz zapiszą się na warsztaty będą mogli wysłać mi swój fragment jeszcze przed zajęciami! Jeśli nie masz fragmentu, wyślę Ci ćwiczenie, które pozwoli znaleźć Ci pomysł!

Jeśli chcesz napisać powieść, ale nie wiesz, jak się za nią zabrać; albo jeśli już nad czymś pracujesz, ale utknąłeś/utknęłaś w martwym punkcie, to te warsztaty są dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy marzysz o wydaniu swojej powieści lub piszesz do metaforycznej szuflady, odkryjesz niezwykłą magię pisania. Praca nad swoją historią pozwoli Ci rozwinąć umiejętności, które nie są bezpośrednio związane z pisaniem. Zaczniesz przywiązywać większą uwagę do szczegółów, zauważysz magię w rzeczach pozornie zwyczajnych, i staniesz się ciekawszy/ciekawsza świata.

Jeśli zmagasz się z perfekcjonizmem, to moje warsztaty dadzą Ci mnóstwo odwagi, aby go pokonać. Nic nie zabija kreatywności brutalniej niż autokrytyka. Nauczę Cię podejść do procesu pisania i redakcji w konstruktywny i owocny sposób. Moje warsztaty przywrócą radość do pisania, którą może straciłeś/aś.

„Ćwiczenia Kasi Szyszko otworzyły mi oczy, pozwoliły zrozumieć, na jakim etapie swojego pisania jestem. Kasia ma niezwykły dar motywowania do pisania. Inspiruje, chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Ma też ogromną wrażliwość, która pozwala jej zbliżyć się do prawdy zamkniętej w słowach. Czujnym okiem wyłapuje wszelkie niuanse, subtelnie wypunktowuje braki i szkicuje drogi, którymi twoje pisanie może się potoczyć.
Wewnętrzny krytyk skutecznie podcina skrzydła nie jednemu pisarzowi. Dzięki Kasi Szyszko znów zaczniesz latać.
Polecam pracę z Powieściologią, warto!”

– Magda

„Dobry warsztat jest czymś, nad czym trzeba pracować. Mam w rodzinie śpiewaka operowego: uznany talent i doświadczenie nie zwalniają z ćwiczeń, również pod okiem nauczycieli. Uważam, że to norma w każdej dziedzinie, nie tylko muzyce.
Z Kasią pracuję od kilku miesięcy, szlifując manuskrypt. Nikt go za mnie nie napisze – bo i nie w tym rzecz – za to cenne jest wsparcie osoby, która spojrzy na tekst trzeźwo, zauważy co w nim dobre – ale i zauważy luki, problem z tempem narracji, okazyjne pójście na łatwiznę, czy też po prostu miejsca, z których warto wyciągnąć więcej.
Kasia podchodzi do pracy nad manuskryptem z olbrzymim zaangażowaniem. Oprócz intuicji (ważnej!), ma doświadczenie i przygotowanie zawodowe – a to czuć. I to jest świetna sprawa, bo jej uwagi są konkretne i pomagają ulepszyć tekst, ale jest też miejsce na wszelkie meta-dyskusje, które pozwalają się rozwijać.”

– Ola

„Jestem pisarką i autorką kilku książek, mimo to strona ta i Kasia, która ją prowadzi wiele mnie nauczyła, dzięki niej mogę doskonalić mój warsztat.” – Zuza

„Na stronę Kasi trafiłem w okresie apatii pisarskiej i ta wizyta pomogła mi bardzo w uporaniu się z własną blokadą. Zarówno artykuły jak i filmy przekazują rzetelną, praktyczną wiedzę, każdy znajdzie w nich coś cennego dla siebie, zwłaszcza że Kasia potrafi skupiać uwagę widza, mówi zajmująco i swobodnie. Uczestniczyłem także w prowadzonych przez Kasię warsztatach w Warszawie, które były bardzo udane, mam nadzieję, że nie będę musiał długo czekać na kolejne!” -Tomek

„Kasia, a więc jej filmy, wspólne rozmowy i dyskusja na temat moich tekstów dały mi nowe spojrzenie na pisanie, rozwiały pewne obawy i (jakkolwiek by to nie brzmiało) rozmowy dały mi możliwość ROZMOWY. Rozmowy z kimś równie zakręconym pisarsko jak ja. Dzięki! Niewyobrażalnie to cenne kiedy wszyscy wokół pytają, po co pisać, dziwią się, że poświęcam czas na coś tak nudnego, a jeśli przeczytają coś mojego autorstwa to albo się bezkrytycznie zachwycają, albo nie mówią nic. Dzięki razy wiele!” – Kinga

NAUCZYCIEL: KASIA SZYSZKO

Kasia Szyszko ukończyła studia magisterskie na kierunku Kreatywnego Pisania na Uniwersytecie Kent w Canterbury, gdzie obecnie robi doktorat oraz wykłada Elementy Powieści. Jej opowiadania zostały opublikowane w magazynie „Kartki”, „The Vulture” oraz antologiach New Writing in Kent Vol.1 i 2.

Od 2016 roku prowadzi Powieściologię i jest redaktorką dwóch powieści.

W lipcu 2018 Kasia ukończyła warsztaty pisarskie pod okiem George’a Saundersa i Mary Karr.

Obecnie jest w trakcie pracy nad swoją pierwszą powieścią.

KUP BILETY NA WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA POWIEŚCIOLOGII

CZAS I MIEJSCE:

11.01.2020

godzina: 11:00 – 17:00 (2 godziny + 2 godziny przerwy + 2 godziny)

12.01.2020

godzina: 11:00 – 17:00 (2 godziny + 2 godziny przerwy + 2 godziny)

Warszawa : samo centrum

i -view meetings ul. Mazowiecka 9 00-017 Warszawa

BILETY NORMALNE (dostępne po 15.01.2019)

BILET NA JEDEN DZIEN: 250zł

BILET NA OBA DNI: 480zł

Kup bilet

250zl

  Kup bilet

  480zl

   Nie mogę się doczekać, aż spotkamy się na Warsztatach Kreatywnego Pisania Powieściologii! Jestem pewna, że oprócz mnie, spotkasz pisarzy, którzy zrozumieją to, co chcesz jako pisarz osiągnąć i okażą się być najważniejszym wsparciem na Twojej drodze pisania!

   Komentarze

   Komentarze