Warsztaty Kreatywnego Pisania: Tworzenie Postaci

Scroll this

Siedzisz spokojnie przy porannej kawie, kiedy w Twojej głowie pojawia się głos. Mówi Ci o rzeczach, które nigdy nie przytrafiły się w Twoim własnym życiu, ale opowiada w taki sposób, że chcesz wiedzieć więcej. Sięgasz po kartkę i zaczynasz notować wszystkie historie, jakie opowiada. Po chwili już wiesz, kto do Ciebie przyszedł: to nowy bohater Twojej powieści.

Na początku wszystko idzie świetnie, jednak już po kilku stronach zaczynają pojawiać się pierwsze spięcia. Bohater mówi o rzeczach, które wydają Ci się niezwiązane z głównym tematem. Albo jest niesamowicie bierny, co równie niesamowicie Cię drażni. Idziesz za nim ślepo, jednak z narastającymi wątpliwościami. Porzucasz historię kilkukrotnie winiąc za to jej bohatera. Jest płaski, płytki, nudny jak litry flaków z olejem. Zarzekasz się, że nie masz z nim nic wspólnego, ale jednocześnie boisz się, że Twoi czytelnicy będą przekonani, że Twój bohater to Ty. Przez kolejne pierdyliard stron błąkasz się bez ładu i składu. Co jest nie tak?

Przez wiele lat sama walczyłam z biernymi i nudnymi bohaterami. Wydawało mi się, że problem leżał w nich samych, ale okazało się, że nie wiedziałam po prostu jak do nich podejść.

Wielu pisarzy zaczyna pisanie powieści od tak zwanego PLANU. Wymyślają szereg wydrzeń, do których mają dążyć poszczególne sceny. Ale niezależnie od tego, jak porywająca jest akcja powieści, czytelnik pozostaje martwy w środku. Nie potrafi zaangażować się emocjonalnie.

Nasz czytelnik szuka więzi z bohaterem. Bez tej więzi, nie będzie mu zależało na naszej historii. Dlatego chcemy stworzyć postać, w której istnienie uwierzy; postać, w której życiu dzieje się coś ważnego; postać, o której życie będzie się martwić. Chcemy, aby nasz bohater miał pełnowymiarową osobowość, przeżywał całą gamę skomplikowanych emocji i brał sprawy w swoje ręce. Ale jak to wszystko osiągnąć?

O tym i wielu innych rzeczach powiemCi podczas Warsztatów Kreatywnego Pisania Powieściologii: Tworzenie Postaci.

Podczas Intensywnych zajęć dowiesz się:

  • Jak stworzyć WIARYGODNĄ POSTAĆ
  • Jak znaleźć bohaterów dla swojej powieści
  • Jak stworzyć przekonujący OPIS wszystkich postaci (nawet tych, które pojawiają się tylko na chwilę)
  • Jak zbudować SILNE RELACJE między Twoimi postaciami
  • Jak napisać świetny DIALOG
  • Jak dać Twojemu bohaterowi GŁOS
  • Jak znaleźć SENS ŻYCIA Twojego bohatera
  • Jak stworzyć postać, która zaintryguje czytelnika, nawet jeśli nie będzie jej lubić

PROGRAM KURSU:

Warsztaty Kreatywnego Pisania Powieściologii to 7 dni intensywnego Tworzenia Postaci i Budowania Fabuły Powieści w oparciu o jej pragnienia. Plan jest taki:

Spotykamy się ONLINE o godzinie 12:00 w Sobotę 26/10/2019. Przez 2 godziny powiem Ci o wszystkim, co musisz wiedzieć, aby stworzyć PRZEKONUJĄCĄ POSTAĆ. Dam Ci kilka ćwiczeń, mnóstwo materiałów i inspirację (oraz motywację) do napisania świetnej powieści.

Przez kolejne 5 dni będziesz miał/a dostęp do nowych ćwiczeń, materiałów i dyskusji na Eksluzywnej Grupie na Facebooku. Tam podzielisz się swoimi tekstami z innymi pisarzami, dostaniesz feedback od nich i ode mnie, oraz obejrzysz filmiki, które pomogą Ci stworzyć postać, którą pokocha Twój czytelnik.

W SOBOTĘ 02/11/2019 zobaczymy się ponownie ONLINE. O godzinie 12:00 przez dwie godziny omówimy wszystkie pozostałe elementy tworzenia postaci, takie jak dialog i monolog, dygresje i flashbacki. Porozmawiamy o ćwiczeniach, które zrobiłeś/aś przez tydzień i zaplanujemy dalszą część Twojej powieści.

CZAS I MIEJSCE:

26.10.2019 godz. 12:00 – 14:00

oraz

02.11.2019 godz. 12:00 – 14:00

ONLINE

CENA:

300zł za TYDZIEŃ WARSZTATÓW (DWA SPOTKANIA ONLINE + TYDZIEŃ INTENSYWNYCH ZAJĘĆ NA GRUPIE NA FACEBOOKU)

Kup bilet

300zl

    300zl